Policistisko olnīcu sindroms (PCOS)
Policistisku olnīcu sindroms (PCOS) ietekmē 5-10% sieviešu un var būt neauglības cēlonis. Sievietēm ar PCOS ir augsts vīrišķo hormonu (androgēnu) daudzums, kas rada nevēlamas izmaiņas sievietes organismā, bloķējot olšūnas atbrīvošanu no folikula. Tā rezultātā olnīcas aizpildās ar mazām cistām vai izveido nenobriedušus folikulus, kas nav spējīgi radīt olšūnas. Ovulācijai notiekot, ir zemāks hormonu līmenis, kas paaugstina spontāna aborta risku. Klasiski PCOS izpaužas kā aptaukošanās, ir policistiskas olnīcas (vairāki nenobrieduši 5-7 mm lieli folikuli, kas izskatās kā pērļu virtene), paaugstināts androgēnu līmenis asinīs un neregulāras menstruācijas vai arī pilnīgs to iztrūkums (amenoreja). Taču ne visām sievietēm, kam diagnosticēts PCOS, būs šīs problēmas.
PCOS cēlonis nav zinātniski noskaidrots. Sievietēm ar PCOS bieži ir arī māte vai māsa ar šo pašu sindromu, bet vēl nav pietiekami daudz pierādījumu, lai varētu apgalvot, ka šai problēmai ir ģenētiska izcelme. Tā kā sievietēm ar PCOS bieži ir svara problēmas, pētnieki meklē sakarību starp PCOS un organisma spēju ražot insulīnu. Insulīns ir hormons, kas regulē cukura, cietes un citu pārtikas produktu pārveidi enerģijā organisma lietošanai vai uzglabāšanai. Pārmērīgs insulīna daudzums izraisa vīrišķo hormonu pieaugumu sievietes organismā, kas var radīt tādas izpausmes kā pinnes, pārmērīga vīrišķā apmatojuma rašanās (hirsūtisms), svara pieaugums, un ovulācijas problēmas. Arī vides piesārņojums var traucēt endokrīnās sistēmas darbību. Ir uzskats, ka PCOS gadījumā sievietes organismā tiek pārveidots hipotalāma-hipofīzes-olnīcu ass atgriezeniskās saites mehānisms, kas kontrolē hormonu sekrēciju organismā.
Biežākie simptomi ir:
- Pārmērīga matu augšana uz sejas, krūšu galiem un vēdera lejasdaļā
- Neregulāras vai retas menstruācijas
- Izmainīts insulīna līmenis asinīs, kā arī insulīna rezistence
- Vēla vai nenotikusi ovulācija
- Augsts prolaktīna līmenis asinīs
- PMS
- Pārmērīgs svara pieaugums
- Pinnes un/vai taukaina āda
- Policistiskas olnīcas
Ir svarīgi zināt, ka PCOS ne tikai ietekmē jūsu auglību, bet arī rada veselības riska faktorus gan mātei, gan bērnam, piemēram:
- Biežāk II tipa diabēts
- Gestācijas diabēts
- Palielināts risks sirds asinsvadu slimībām
- Nelabvēlīgs lipīdu profils (parasti augsts triglicerīdu līmenis)
- Zems kaulu blīvums
Kā diagnosticē PCOS?
Kad PCOS pirmo reizi tika atklāts, to nosauca par policistisku olnīcu sindromu, jo policistisku olnīcu klātieni bija iespējams novērot, izmantojot ultraskaņu. Ar laiku tika noskaidrots, ka PCOS ir sarežģīts veselības jautājumu kopums. Tas noveda pie kritēriju saraksta, kam jāapstiprinās, lai tiktu uzstādīta šī diagnoze, nevis tikai policistisku olnīcu klātiene. Daudzos gadījumos sievietēm ar PCOS nav policistiskas olnīcas.
Iespējamās analīzes:
Iespējamās analīzes:
- Luteinizējošā hormona (LH)līmenis asinīs
- Folikulu stimulējošā hormona (FSH)līmenis asinīs
- Estradiola līmenis asinīs
- Progesterona līmenis asinīs
- Prolaktīna līmenis asinīs
- Brīvais testosterons
- Brīvo androgēnu indekss
- 17-hidroksiprogesterons
- Sekshormonu saistošais globulīns (SHBG)
- 24 st. urīna brīvais kortizols
- Dehidroepiandrosterona sulfāts (DHEA-SO4)
- Endometrija biopsija
- Glikozes tolerances tests
- Vairogdziedzera hormonu panelis
- Asins lipīdu profils
PCOS ārstēšana
NaProTEHNOLOĢIJĀ kombinē auglības ciklu novērojumus, medicīnisko terapiju, ķirurģisku iejaukšanos (ja tas ir nepieciešams), uztura izmaiņas un uztura bagātinātājus, lai atjaunotu normālu auglību. Pozitīvie rezultāti tiek apstiprināti Kreitona modeļa sistēmas kartēs, folikulu ultrasonogrāfijas izmeklējumos un ikmēneša hormonu asins analīzēs, nosakot progesterona un estradiola līmeni pēc ovulācijas.
Smagākos gadījumos nepieciešams ievērojams daudzums medikamentu, lai atjaunotu optimālu reproduktīvo funkciju.
Smagākos gadījumos nepieciešams ievērojams daudzums medikamentu, lai atjaunotu optimālu reproduktīvo funkciju.